Knee Pads with Garter – DODO – White
$54
Black knee pads are exactly the must-have for every dancer. With them you can achieve success faster, easier and without pain!
Description
Features:
- Small white knee pads on suspenders, removable and adjustable in size;
- Soft and elastic pillow;
- Additional size adjustment through an adjustable rubber band on the back of the knee pad;
- The knee pad does not slip and does not twist, it takes the shape of the leg from the first fitting.
- Soft knee protection;
- Reinforced threads and accessories are firmly sewed to the cloth.
We are proud of the quality of our products, but we can not say:“ the highest quality knee pads”, because we want them to be truly appreciated by you.
Information
| Weight | 0,135 kg |
|---|---|
| SIZE | XS, S, M, L, XL, XXL |
| FABRIC | hypoallergenic, soft and durable jersey: polyamide 80% elastane 20% |
| HEGIHT IN FRONT | 21 cm/8,3 inch |
| HEIGHT IN REAR | 16 cm/6,3 inch (+ -5 mm/0,2 inch) |
| INNER PROTECTIVE PADS | 100% soft polyethylene foam material |
| MADE IN | Ukraine |
| WASHING | Washing machine is allowed at a temperature of 30 C |
| SUITABLE FOR | Pole dance; Choreography; Strip dance; Stretching; Twerk dance; Yoga; Indoor sports; Beginners and professionals; For training and performance. |
| COLOR | Black |
| PRODUCT TYPE | Knee pads |
We support 3 payment methods:
-PayPal;
-Online payment system (VISA, MasterCard);
-Cryptocurrency.
You can choose the most convenient option for you in the cart.
Worldwide shipping is carried out from Ukraine.
Postal service – Ukrposhta (or UPS for the United Kingdom (UK), Canada, the United States (USA), Ireland, Austria, Italy, Belgium, Estonia, Latvia, Lithuania, Luxembourg, the Netherlands, Germany, Poland, France, Hong Kong, China, Singapore, Japan – you can choose it in your cart)
SHIPPING COST DEPENDS ON THE WEIGHT OF THE PURCHASE:
€ 9.00-10.00 – parcel up to 0.250 kg
A parcel weighing up to 0.250 kg may contain: 1 – 2 pairs of kneepads / 1 pair of kneepads and several sets of
replacement pads / 1 pair of kneepads and 1 pair of slippers / 1 top of any design / 1 pair of shorts of any design.
To avoid confusion, please pay attention to the information in the product card, where the weight of each item is indicated.
€ 19.00-20.00 – parcel from 0.250 to 1 kg
Parcels from 0.250 to 1 kg may contain: 3 – 8 pairs of kneepads / 2 sets of tops and shorts of any design / 4 pairs of kneepads and 1 set of top and shorts of any design.
Please note that you need to pay attention to the weight information for each item in the product card.
Please note that when purchasing on our website queenweaofficial.com for an amount starting from 200 euros FREE SHIPPING applies.
Depending on the import legislation in your country, an additional tax may be charged, which is the responsibility of the customer.
SHIPPING
It is carried out within 2-3 business days after payment confirmation.
The company’s policy for shipping items to Russia and Belarus.
Due to our ethical, professional, and moral principles, we, the Queen company, made the decision not to deliver our goods to companies and individuals in countries such as Russia and Belarus. Such a decision came into force on the 24th of February 2022. The reason was the full-scale invasion of the above-mentioned countries on the territory of our sovereign state – Ukraine.
























Reviews
There are no reviews yet.