Grippy Knee Pads – PRO 4 – Mocha Shine
$84
Production time up to 10 working days!
Want to make the world better? Follow the plan: put on knee pads, start dancing, and ignite your inner fire. It’s a proven way to watch the world light up around you.
Description
Features of Queen Wear knee pads:
- GRIP silicone coatings provide strong and secure pylon grips;
- Stick only to a pylon, not limiting your movements on the ground;
- QUEEN 3SideProtect technology – thorough protection of your knees from all sides;
- Function “changing pads”gives you a possibility to: create ideal knee pads for your dancing style; prolong term of knee pads usage by changing pillows;
- Don’t slip, and don’t move around (if the size is right);
- Adaptive knee-caps take the shape of any knee;
- Smooth – give a possibility to slide easily on the dance floor;
- Vent hole from the inner side of the knee pad;
- Cutting takes into account the anatomical features of your knee;
- GRIP coating does not lose its stickiness, does not crack, and does not break down;
- Reinforced threads and accessories are firmly sewed to the cloth.
We are proud of the quality of our products, but we сan not say: “the highest quality knee pads”, because we want them to be truly appreciated by you.
Information
| Weight | 0,155 kg |
|---|---|
| SIZE | XS, S, M, L, XL, XXL |
| FABRIC | hypoallergenic, soft and durable jersey: polyamide 80% elastane 20% |
| HEGIHT IN FRONT | 21 cm/8,3 inch |
| HEIGHT IN REAR | 16 cm/6,3 inch (+ -5 mm/0,2 inch) |
| INNER PROTECTIVE PADS | 100% soft polyethylene foam material |
| MADE IN | Ukraine |
| WASHING | Washing machine is allowed at a temperature of 30 C |
| SUITABLE FOR | Pole dance; Choreography; Strip dance; Stretching; Twerk dance; Yoga; Indoor sports; Beginners and professionals; For training and performance. |
| COLOR | Nude Mocha |
| PRODUCT TYPE | Knee pads |
We support 3 payment methods:
-PayPal;
-Online payment system (VISA, MasterCard);
-Cryptocurrency.
You can choose the most convenient option for you in the cart.
Worldwide shipping is carried out from Ukraine.
Postal service – Ukrposhta (or UPS for the United Kingdom (UK), Canada, the United States (USA), Ireland, Austria, Italy, Belgium, Estonia, Latvia, Lithuania, Luxembourg, the Netherlands, Germany, Poland, France, Hong Kong, China, Singapore, Japan – you can choose it in your cart)
SHIPPING COST DEPENDS ON THE WEIGHT OF THE PURCHASE:
€ 9.00-10.00 – parcel up to 0.250 kg
A parcel weighing up to 0.250 kg may contain: 1 – 2 pairs of kneepads / 1 pair of kneepads and several sets of
replacement pads / 1 pair of kneepads and 1 pair of slippers / 1 top of any design / 1 pair of shorts of any design.
To avoid confusion, please pay attention to the information in the product card, where the weight of each item is indicated.
€ 19.00-20.00 – parcel from 0.250 to 1 kg
Parcels from 0.250 to 1 kg may contain: 3 – 8 pairs of kneepads / 2 sets of tops and shorts of any design / 4 pairs of kneepads and 1 set of top and shorts of any design.
Please note that you need to pay attention to the weight information for each item in the product card.
Please note that when purchasing on our website queenweaofficial.com for an amount starting from 200 euros FREE SHIPPING applies.
Depending on the import legislation in your country, an additional tax may be charged, which is the responsibility of the customer.
SHIPPING
It is carried out within 2-3 business days after payment confirmation.
The company’s policy for shipping items to Russia and Belarus.
Due to our ethical, professional, and moral principles, we, the Queen company, made the decision not to deliver our goods to companies and individuals in countries such as Russia and Belarus. Such a decision came into force on the 24th of February 2022. The reason was the full-scale invasion of the above-mentioned countries on the territory of our sovereign state – Ukraine.



















Reviews
There are no reviews yet.